niedziela, 27 kwietnia 2014

Typ mezomorficzny - trening i dieta.

Osoby typu mezomorficznego posiadają idealny kształt torsu ( w kształcie litery V).Ich wygląd przypomina wygląd Arnold'a Shwarzenegger'a. Posiadają oni mięśnie podatne na trening, a wielu z nich ma bardzo dobre zadatki do bycia kulturystą.

Jednak aby to osiągnąć nie należy ćwiczyć chaotycznie i jednotreningowo, ponieważ może to doprowadzić do zgubienia sylwetki lub przetrenowania mięśni. Najkorzystniejszym układem jest realizowanie określonego programu cztery razy w tygodniu z przerwami co dwa dni treningowe. Ważna jest także równomierność ćwiczeń obejmujących wszystkie grupy mięśni w tym samym zakresie. Do najkorzystniejszych programów można zaliczyć treningi realizowane minimum 2-3 razy w tygodniu – głównie w kierunku rozwoju mięśni brzucha, łydek i przedramion oraz raz w tygodniu każdej innej grupy mięśniowej. W początkowej fazie treningów nie należy wykonywać więcej niż 12 serii na grupę mięśni. Nie zaleca się też wykonywać serii łączonych. Przy najskuteczniejszych ćwiczeniach z dużym obciążeniem wskazane są serie od 7 do 10 powtórzeń oraz przerwy od 2 do 2,5 minuty. Odległość ćwiczeń na konkretną grupę mięśni powinna wynosić 5-7 dni. Obowiązkowo powinny też wystąpić 30- minutowe ćwiczenia aerobowe. Jednym z niewielu minusów budowy ciała mezomorfika jest długi czas regeneracji. Z tego powodu zaleca się szczególną dbałość o sen, który powinien wynosić minimum 8 godzin na dobę, a także wspomniane przerwy między treningami i dłuższe przerwy pomiędzy seriami. Warto zaznaczyć, że pomimo pewnej schematyczności każdy mezomorfik jest indywidualistą i należy obserwować i oceniać jego konkretne potrzeby. Wspomniany trening wymaga obserwacji efektów i ewentualnej zmiany programu, jeśli któraś z grup mięśni przyrasta wolniej. Zaleca się w takich sytuacjach zmienność ćwiczeń i ich obciążeń, liczby serii i powtórzeń, przerw pomiędzy seriami oraz długości treningów. W programie powinny wystąpić zarówno ćwiczenia podstawowe jak i izolowane.
Jeśli chodzi o samą dietę, dla każdego mezomorfika najodpowiedniejsza dieta jest inna. Wielu z nich mimo, iż ma dobry szybki przyrost masy mięśniowej to posiada nie wielką, lecz przeszkadzającą w wyglądzie tkankę tłuszczową - najczęściej na brzuchu. Najodpowiedniejsza dla mezomorfika jest dieta obfita w białko i węglowodany : 2 - 2,5g białka na kilogram masy ciała, 3g węglowodanów na kilogram masy ciała oraz 1g tłuszczu na kg masy ciała. To jest tylko przykładowa dieta. Zaznaczam raz jeszcze, że pomiędzy poszczególnymi osobami mogą być ogromne różnice w doborze odpowiedniej diety.


System ćwiczeń dla mezomorfika na tej stronie powinien pozwolić mu na zbudowaniu dużych i wytrzymałych mięśni, nie mniej jednak zalecam też chodzenie na siłownie i ćwiczenia z dużymi ciężarami.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz