poniedziałek, 28 kwietnia 2014

10 zasad prawidłowego treningu w domu !

Jeśli myślisz, że swoją sylwetkę można poprawić tylko na siłowni bądź wykonując aeroby to się grubo mylisz. Wiele osób nie ma dostępu do siłowni a wielkość ich mięśni bywa nie raz większa od zwykłego przeciętniaka, który codziennie ją odwiedza. Sposobem na to jest właśnie trening w domu, który coraz to więcej osób preferuje. Jednak jak w każdym treningu, aby przebiegał on prawidłowo należy przestrzegać pewne zasady. Oto 10 najważniejszych zasad prawidłowego treningu w domu:

1. Koncentracja
Nie pozwól, aby coś Ci przeszkodziło w twoim treningu. Jeśli jesteś rozproszony to nie jesteś w stanie wycisnąć 100% ze swoich mięśni.Tak nie dzieje się tylko w domu ale i też na siłowni. Tam rozproszyć Cię są w stanie kumple, bądź będące tam dziewczyny, w domu zaś elektronika. Głównym powodem dekoncentracji w domu bywa włączone radio, telewizor, komputer, czy też telefon. Wyłącz je - chyba, że w koncentracji pomaga Ci dobra muzyka to tylko ją zostaw. Nie daj się rozproszyć wiadomościom w radiu czy innym mediom lub osobom. Odizoluj się na tę chwilę treningu od nich.

2. Taktyka
Bez dobrego planu treningowego nie będziesz w stanie poprawić swoich efektów lub poczyniane postępy będą strasznie wolne. Dobierz swój plan treningowy w zależności od tego jakie mięśnie pragniesz ćwiczyć, pamiętaj jednak, że dobry trening to taki, który angażuje wszystkie partie. Ja osobiście polecam plany treningowe znajdujące się na tej stronie! Sam plan nie wystarczy - prowadź swój dziennik treningowy. Zapisuj w nim liczbę powtórzeń - wykonanych prawidłowo serii oraz czas odpoczynku jaki wykonywałeś między nimi. Dzięki temu na bieżąco będziesz mógł monitorować swoje postępy.

3. Odpoczynek
Pamiętaj, że nie jesteś robotem. Każdy mięsień w twoim ciele potrzebuje chwili odpoczynku między seriami. Staraj się jednak trzymać tych czasów regeneracji jakie są w planie treningowym. Między treningiem innych partii ciała nie rób dłuższej przerwy niż 5 minut. Pamiętaj też, że mięśnie rosną podczas snu, dlatego też staraj się wysypiać.

4. Kreatywność
Ćwiczenia które wykonujesz są za łatwe i potrzebujesz dodatkowego obciążenia? Jeśli nie posiadasz hantli to bądź kreatywny. Nawet i 5 l butle z wodą będą w stanie Ci zastąpić hantle. Do pompek lub przysiadów zamiast sztangi możesz wykorzystać plecak wypełniony książkami. Może to lekko nadwysilać Twój kręgosłup, przez to do robienia przysiadów jeśli posiadasz 2 plecaki to je zakładaj - 1 na tył, 2 na przód.

5.Intensywność
Nie obijaj się na treningu. Jeśli jest powiedziane, że masz wykonać max to wykonaj max. Nie wmawiaj sobie, że nie dasz rady tylko ciśnij ile się da! Jeśli po treningu ubrana przez ciebie koszulka nie klei się do Twojego ciała oznacza to, że był on słaby i czas spędzony na siłowni będzie można wrzucić do pojemnika z napisem " stracony ".

6. Patrz czasami w lustro
Jeśli posiadasz w domu duże lustro, to podczas wykonywania treningu miej je ze sobą. Patrz się na nie i staraj się wykonywać wszystkie ćwiczenia poprawnie technicznie. Naukowo jest też udowodnione, że częste spoglądanie w lustro podczas treningu dodatkowo mobilizuje do ćwiczeń.

7. Trenuj cały organizm
Trening tylko niektórych partii mięśni nie będzie skutkował dobrym wyglądem. Staraj się ćwiczyć cały organizm. Z planem treningowym Armstrong'a umieszczonym na tej stronie zacznij najpierw od pleców (podciąganie na drążku), potem weź się za barki tricepsy i klatę (wykonując dipy nawet przy pomocy krzeseł), nie zapomnij o brzuchu którego kolej jest właśnie teraz, a na sam koniec zostaw sobie trening nóg.

8. Nie spiesz się
Im dokładniejszy trening i wolniejsze powtórzenia tym jest on bardziej skuteczny. Jednak nie wolno wpaść w obłęd, bo co za dużo to nie zdrowo. Jedno prawidłowe powtórzenie jakiegokolwiek ćwiczenia powinno trwać 2-3 sekundy, a podciągnięcie na drążku nawet do 5 sekund! Wiadomo, zwiększając czas redukujemy liczbę powtórzeń, za to otrzymany efekt będzie dużo lepszy.

9. Prawidłowe odżywianie
W każdym treningu bardzo ważnym elementem jest odżywianie. Należy pamiętać, aby nie jeść posiłku zaraz przed treningiem, ale i też o tym, że nie wolno ćwiczyć na pusty żołądek. Podczas samego treningu ważne jest też nawodnienie organizmu. Należy starać się napić wody co parę serii, a w ekstremalnych warunkach można i co serię. Wykonując trening z tej strony warto też po nim spożyć trochę węglowodanów oraz białka, które to są ważnymi składnikami dla organizmu człowieka.

10. Pamiętaj o szczegółach
Nigdy, ale to nigdy  nie zaczynaj treningu bez rozgrzewki! Zawsze wykonaj kilka krążeń ramion, wymachów nóg, czy też krążeń biodrami. Warto jest też porozciągać mięśnie przed treningiem. Ta sama zasada tyczy się po wykonanym treningu - zapobiegnie to powstaniu zakwasów na drugi dzień. Nie ćwicz też w wąskich pomieszczeniach, przy rzeczach z ostrymi zakończeniami. Staraj się miejsce treningu mieć zawsze czyste - aby nie podjechała ci noga lub abyś źle nie stanął. Bądź ostrożny ale i skupiony na tym co robisz. Dzięki temu Twój trening będzie efektywny i bezkontuzyjny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz