piątek, 9 maja 2014

Co to jest siła?

Wiele osób trenujących ćwiczy, gdyż chce się pozbyć tkanki tłuszczowej, kolejni ćwiczą natomiast bo chcą przybrać masę mięśniową, lecz wszyscy też mówią, że chcą stać się silniejsi.
Więc tak na prawdę czym jest ta siła?

Siła jest jedna z najważniejszych zdolności motorycznych. To właśnie dzięki niej możemy utrzymywać wyprostowaną sylwetkę ciała. To własnie dzięki sile możemy się poruszać, czy też wykonywać ćwiczenia fizyczne, uprawiać sport i wiele innych rzeczy. Siła jest to zdolność organizmu, zwłaszcza układu mięśniowego oraz nerwowego do pokonywania oporu zewnętrznego lub wewnętrznego, a także przeciwdziałania mu kosztem pracy mięśni. 
Ta definicja nie jest może specjalnie doskonała, ale zwraca uwagę na istotny element treningu siłowego, którym jest opór. Opór pokonujemy już od samego urodzenia, począwszy od siadania, raczkowania i finalnie chodzenia. Następnie udoskonalamy nasze mięśnie, aby były w stanie wytrzymać coraz więcej. Zagłębiając się w tę myśl można dojść do wniosku, że urodziliśmy się, aby stawać się coraz silniejszymi i pokonywać coraz to większe trudności, lecz słowo silniejszy dla każdego może brzmieć inaczej.


Dla jednego bycie silnym może oznaczać wzięcie 150 kg na klatkę, zaś dla drugiego zrobienie 100 pompek. Jednak czy to jest ta sama siła ?

Otóż nie. Większość z tych osób, które wezmą te 150 kg na klatkę nie będzie w stanie zrobić 100 pompek i na odwrót. Większość z tych co są w stanie zrobić 100 pompek nie będzie w stanie wziąć 150 kg na klatkę. Ale dlaczego tak właśnie jest? 

Otóż oprócz siły w każdym sporcie liczy się także wytrzymałość, zdolność do prowadzenia konkretnego wysiłku fizycznego bez utraty jej skuteczności. To dzięki niej jesteśmy w stanie zrobić 100 pompek, ale to dzięki sile tzw. maksymalnej jesteśmy w stanie wziąć 150 kg na klatkę. Ci, którzy robią pompki w pewnym momencie nie rozwijają już tej siły lecz samą wytrzymałość. Jest tak gdyż do rozwoju siły maksymalnej jest wymagany progres w doborze ciężaru. Chociaż trenując z masą własnego ciała wystarczy delikatnie zmienić ułożenie rąk, dłoni, aby nacisk na dane partie mięśniowe znacznie się zwiększył.
Nieustanna progresja treningowa to nie wszystko, należy zrozumieć naturę samego podnoszenia ciężarów. Sama siła znacznie zależy od układu nerwowego, który to wysyła impulsy do mięśni. Im większa częstotliwość wysyłanych impulsów tym większą moc jesteśmy w stanie wygenerować. Tłumaczy to, dlaczego zwykli, szczupli lecz wysportowani ludzie są w stanie dźwigać olbrzymie ciężary. Szczególnie tyczy się to gimnastyków sportowych.

Podsumowując w treningu jedną z najważniejszych roli odgrywa siła maksymalna, lecz nie warto zapominać także o wytrzymałości. Oprócz tych dwóch rzeczy w ogólnym rozwoju ważna jest jeszcze siłą eksplozywna, która to generuje wyskoki, kopnięcia czy uderzenia. Ważnym aspektem przy rozwoju siły maksymalnej jest ciągłe zwiększanie ciężaru, gdyż jeśli do tego nie dochodzi to w większym stopniu zwiększa się wytrzymałość. Warto tutaj jednak dodać, że osoby początkujące nie muszą się trzymać tej zasady, gdyż początkowo wzrost ilości powtórzeń równy jest wzrostowi siły. Warto jest więc zadbać o wszechstronny rozwój ciała, szczególnie przez to, że urodziliśmy się do tego, aby dążyć do pokonywania coraz to większych trudności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz