środa, 14 maja 2014

BŁONNIK jako stabilizator.

Istnieje mylne przekonanie, że błonnik to jest jedna konkretna substancja. Tak naprawdę błonnik to ogólna nazwa dla nieprzyswajalnych przez człowieka węglowodanów odpornych na działanie enzymów trawiennych.  Jest on zwany też włóknem pokarmowym, a dokładnie pochodzi z roślin.
Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Oba z nich występują w pożywieniu choć w konkretnym pokarmie dominuje jeden z nich. Błonnik rozpuszczalny znajduje się m.in. w owocach, owsie, jęczmieniu i nasionach strączkowatych, a zawiera on głównie pektyny, gumy i śluzy. Błonnik nierozpuszczalny zawiera celulozę , hemicelulozę  i ligninę. Znaleźć możemy go głównie w produktach z pełnego ziarna, kaszach warzywach i nasionach.

Dlaczego błonnik jest taki ważny?
Jest bardzo dużo argumentów przemawiających za spożywaniem błonnika. Główną jego zaletą jest to, że stabilizuje pracę układu pokarmowego. Pomaga przy zaparciach, biegunce i bólach towarzyszącym hemoroidom. Dzieje się tak, gdyż wyłapuje i wchłania wodę. Jest to jego główną zaletą, gdyż dzięki temu przeciwdziała schorzeniom nowotworowym (oraz innym ) układu pokarmowego oraz nowotworów narządów rodnych oraz kobiecych piersi.
Jest on również niezbędny w walce z otyłością, poprzez zmniejszenie uczucia głodu głownie dzięki temu, że wchłania wodę oraz wydłuża czas opuszczenia pokarmu z żołądka. Oraz pobudza spalanie tkanki tłuszczowej.
Dzięki temu, że wyłapuje i usuwa kwasy żółciowe z jelit znacząco obniża poziom cholesterolu we krwi. Opóźnia też wchłanianie glukozy z pokarmów, co niestety dla biegaczy jest rzeczą niesprzyjającą. Jednakże dodatkowo stabilizuje stężenie jej oraz cukru we krwi. Spożywanie błonnika prowadzi również do obniżenia poziomu hormonów. 
Pozwala również na usunięcie z organizmów substancji trujących takich jak toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie oraz substancje rakotwórcze. Łagodzi też skutki estrogenów takie jak np. zatrzymywanie płynów.

Dodatkowo już po tygodniu diety bogatej w błonnik można zauważyć poprawę pamięci oraz szybkość kojarzenia faktów.

Ilość spożywanego błonnika w diecie powinna mieścić się w granicach 30 - 40 gramów. Jego nadmiar może skutkować nadmiernym wydzielaniem soków trawiennych. Natomiast niedobór może prowadzić do zaparć, chorób degeneracyjnych typu miażdżyca, otyłość, kamica wątrobowa a nawet może doprowadzić do raka sutka u kobiet.

Podsumowując jeżeli układ trawienny nie działa prawidłowo, to dieta, którą przestrzegasz może ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Oprócz tego nie będziesz z niej czerpać substancji, które potrzeba do robienia postępów. Nie można oczekiwać, że przewód pokarmowy będzie przetwarzał tego, czego potrzeba do maksymalnego przyrostu i wydolności jeśli nie jest on w szczytowej formie. Aby temu przeciwdziałać należ regularnie, codziennie spożywać wyżej wymienioną dawkę błonnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz