środa, 7 maja 2014

Dieta : wstęp

Słowo dieta większości osób kojarzy się z odchudzaniem, z rezygnacją ulubionych potraw a przede wszystkim z rygorem. Jest to podstawowy błąd popełniany przez ludzkość.
Miano dieta oznacza dokładnie to co jemy i pijemy w ciągu dnia - jest to nasz sposób odżywiania. Każdy człowiek ma swoją dietę. Pytanie tylko brzmi czy ona jest zdrowa czy też nie? Zdrowa dieta to taka, która nie dostarcza nam zbyt wielu tłuszczów, lecz większość węglowodanów i białek, ale zaraz zaraz..
Co to są białka, węglowodany i tłuszcze?
Są to główne składniki pokarmowe. To na ich odpowiedniej ilości opierają się wszystkie diety. Na wielu produktach widać napisy BLG (od: białka, węglowodany, tłuszcze) i podane konkretne wartości. To na ich podstawie oblicza się ilość kilokalorii w produkcie (kcal). Terminem kilokalorii wyraża się ilość energii, jakie dostarcza dany produkt lub jakie mamy my zapotrzebowanie na energię, które to wzrasta wraz z aktywnością fizyczną danej osoby. Każda dieta jest oparta na konkretnej dawce kcal, każda dieta ma rozpisane ile ma zawierać białka, ile węglowodanów, a ile tłuszczy.

Białka są to substancje odżywcze, które stanowią podstawę budulcową masy mięśniowej. 1 gram białka dostarcza nam 4 kcal. Dzienne zapotrzebowanie na białko dla normalnej nie ćwiczącej osoby to: 0,8 grama na kilogram masy ciała. Głównym źródłem białek są: produkty mleczne, ryby, białe mięso, warzywa strączkowe a przede wszystkim soja.
Węglowodany powinny stanowić 50 - 60% dziennego zapotrzebowania na energię, gdyż to głównie one powinny być naszym "paliwem". To one dostarczają nam pełnowartościowej energii do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 1 gram węglowodanów to 4 kcal. Dzielą się one na węglowodany proste i złożone. węglowodany proste zawierają jednak troszkę mniej energii, która dodatkowo szybko się spala, ich głównym źródłem są niektóre owoce i przetworzone produkty spożywcze. Natomiast węglowodany złożone są bogate w błonnik, zawierają dużo energii, która jest powoli spalana przez organizm. Jest ona nagromadzona w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu i powoli uwalniana. Ich głównym źródłem są: produkty pełnoziarniste, warzywa, w szczególności ziemniaki, większość świeżych, a przede wszystkim suszonych owoców oraz makaron.
Tłuszcze w 1 gramie dostarczają organizmowi aż 9 kcal. nie powinny one stanowić więcej jak 25% dziennego zapotrzebowania. Mimo, że jest to niechciany składnik pokarmowy, to jest on niezbędny w ludzkiej diecie. Tłuszcze dzielą się na nasycone oraz nienasycone. Tłuszcze nasycone są traktowane jako szkodliwe dla naszego organizmu, gdyż podnoszą znacząco poziom cholesterolu, jednak należy pamiętać, że wraz z ich dostarczeniem transportuje się również dawkę witamin, które to są niezbędne dla ludzkiego organizmu. Jednak większość witamin dostarczana jest razem z tłuszczami nienasyconymi, na których to nasza dieta powinna być oparta. Dodatkowo tłuszcze stanowią swego rodzaju energię dla mięśni. Spory wysiłek doprowadza do spalania tłuszczów i zamieniania ich w energię.

Na podstawie wartości odżywczych wiele ośrodków naukowych zajmujących się zdrowiem zaproponowało własne piramidy żywnościowe. Przykładem takiej piramidy i powszechnie uznawanej za najlepszą jest:
Produkty na dole powinny być najczęściej spożywane, gdyż ich wartość odżywcza dla ludzkiego organizmu jest nieoceniona.

Podsumowując słowo dieta odnosi się do spożywanych produktów i napojów. Istnieje wiele różnych diet, które to są opierane na głównych składnikach pokarmowych takich jak białka węglowodany, czy tłuszcze. Spożywanie odpowiedniej ilości tych substancji może powodować utratę tkanki tłuszczowej, czy przybranie masy mięśniowej. Ważnym aspektem nie wymienionym wcześniej przeze mnie są suplementy diety. Może się zdarzyć, że w naszych posiłkach zabraknie odpowiedniej ilości białka lub węglowodanów to wtedy one przyjdą nam z pomocą. Więcej na ich temat już niebawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz